Sheet Molding Compound, bežne známy ako SMC, je široko používaný v automobilovom priemysle, elektrotechnike, doprave, infraštruktúre a priemyselnej výrobe. Jeho hodnota nepochádza len z vlastností samotného kompozitu, ale aj zo schopnosti lisovať veľké, zložité a vysoko integrované diely v opakovateľných výrobných cykloch.
Pre výrobcov by sa SMC malo chápať ako kompletný výrobný systém, a nie jednoducho kompozitný plech. Zloženie materiálu, príprava náplne, dizajn formy, teplota, tlak pri lisovaní, profil uzatvárania lisu a doba vytvrdzovania všetky ovplyvňujú záverečnú časť.
Táto príručka vysvetľuje vlastnosti materiálov, proces lisovania, požiadavky na hydraulický lis, kontrolu kvality, pravidlá dizajnu, nákladové faktory a priemyselné aplikácie, ktoré by mali inžinieri zvážiť pri plánovaní výroby SMC.
Čo je SMC a z čoho sa skladá?
SMC je predimpregnovaná, vláknami vystužená termosetová formovacia hmota dodávaná vo forme platní. Materiál sa bežne vyrába spojením tekutej živice, nasekanej výstuže, minerálnych plnív a spracovateľských prísad medzi nosnými filmami. Po kontrolovanej dobe zrenia materiál vyvinie viskozitu potrebnú na manipuláciu a lisovanie.
Najbežnejšou maticou je nenasýtená polyesterová živica , najmä pre všeobecné priemyselné a automobilové aplikácie. Vinylesterové systémy sa môžu použiť tam, kde sa vyžaduje vyššia chemická odolnosť alebo zlepšená húževnatosť, zatiaľ čo fenolické a iné špeciálne termosetové systémy sa vyberajú pre aplikácie vyžadujúce špecifické charakteristiky tepla, dymu alebo plameňa.
Výstužou je zvyčajne sekané E-sklenené vlákno. Štandardné komerčné SMC často obsahujú približne 20–35 % hmotnosti sklenených vlákien, zatiaľ čo konštrukčné triedy môžu používať podstatne vyššie úrovne vystuženia. SMC z uhlíkových vlákien je k dispozícii aj pre vysokovýkonné ľahké konštrukcie, hoci náklady na materiál sú výrazne vyššie.
Plnivá a prísady sú rovnako dôležité. Uhličitan vápenatý možno použiť na kontrolu nákladov a reológie, trihydrát hliníka môže prispieť k prípravkom spomaľujúcim horenie a nízkoprofilové prísady pomáhajú znižovať zmršťovanie pri formovaní a zlepšujú kvalitu lakovaného povrchu. Pigmenty, katalyzátory, separačné činidlá a zahusťovadlá tiež ovplyvňujú spôsob tečenia a vytvrdzovania zmesi.
Typické vlastnosti materiálu SMC
Vlastnosti SMC sa značne líšia v závislosti od chémie živice, obsahu vlákien, orientácie vlákien, zaťaženia plniva a podmienok tvarovania. S nasledujúcimi hodnotami sa preto najlepšie zaobchádza ako s skôr typické technické rozsahy než univerzálne špecifikácie.
| Nehnuteľnosť | Typický rozsah | Spoločná testovacia metóda | Inžiniersky význam |
|---|---|---|---|
| Hustota | Pribl. 1,7–2,0 g/cm³ | ASTM D792 / ISO 1183 | Určuje hmotnosť dielu a požiadavku na nabíjanie |
| Obsah sklenených vlákien | Pribl. 20–35 % hmotn. pre mnohé štandardné druhy | ISO 1172 alebo metóda špecifická pre dodávateľa | Ovplyvňuje pevnosť, tuhosť a tekutosť |
| Pevnosť v ťahu | Pribl. 55–170 MPa | ASTM D638 / ISO 527 | Základná nosnosť konštrukcie |
| Pevnosť v ohybe | Pribl. 140–250 MPa | ASTM D790 / ISO 178 | Dôležité pre panely, kryty a kryty |
| Modul pružnosti v ohybe | Pribl. 8 až 15 GPa | ASTM D790 / ISO 178 | Označuje tuhosť v ohybe |
| Teplota odklonu tepla | Často okolo 180–210 °C pre vhodné konštrukčné triedy | ASTM D648 / ISO 75 | Vyhodnocuje rozmerový výkon pod teplom a zaťažením |
| Teplota skleného prechodu | Často okolo 100–160 °C v závislosti od zloženia živice | DMA / DSC | Označuje správanie matrice závislé od teploty |
Vyšší obsah vlákien vo všeobecnosti zlepšuje tuhosť a pevnosť, ale môže tiež sťažiť zatekanie zmesi do tenkých stien, hlbokých rebier alebo dlhých dutín. Výber materiálu preto musí byť vyvážený mechanický výkon, tvarovateľnosť, povrchová úprava, tlak na spracovanie a náklady na materiál.
Ako funguje lisovanie SMC
SMC sa najčastejšie spracováva pomocou vyhrievaných lisovaných kovových foriem inštalovaných v hydraulickom formovacom lise. Na rozdiel od konvenčného vstrekovania materiál bežne nevstupuje cez systém žľabu a brány. Namiesto toho sa odvážené kusy SMC umiestnia priamo do otvorenej formy ako starostlivo navrhnutá nálož.
Príprava nabitia. Plechy SMC sa režú a vážia podľa požadovanej hmotnosti dielu a vzoru nabitia.
Nakladanie formy. Nosný film sa odstráni a náboj SMC sa umiestni do vyhrievanej spodnej dutiny.
Rýchly prístup. Lis sa rýchlo zatvára cez bezkontaktnú časť zdvihu, aby sa skrátil zbytočný čas cyklu.
Riadený lisovací uzáver. Keď sa forma dostane do kontaktu s SMC, rýchlosť zatvárania sa zníži, takže zmes môže postupne pretekať dutinou.
Nárast tlaku. Lis aplikuje požadovaný formovací tlak, zatiaľ čo prebytočný vzduch uniká cez odvzdušňovací systém formy.
Liečenie a udržiavanie tlaku. Teplo z formy aktivuje termosetovú vytvrdzovaciu reakciu, zatiaľ čo lis udržiava tlak.
Otváranie a vysúvanie. Po dosiahnutí požadovanej úrovne vytvrdnutia sa tlak uvoľní, forma sa otvorí a diel sa vyberie.
Orezávanie a kontrola. Flash sa odstráni a skontrolujú sa kritické rozmery, stav povrchu a výkon dielu.
Typické parametre lisovania SMC
| Procesný parameter | Typický štartovací rozsah | Čo to ovláda |
|---|---|---|
| Teplota formy | Pribl. 140 až 160 °C | Chémia živice, hrúbka dielu a požadovaný čas toku |
| Lisovací tlak | Pribl. 3,5–10 MPa pre mnohé konvenčné druhy | Obsah vlákna, geometria, dĺžka toku a požiadavka na povrch |
| Vysokotlakové štrukturálne lisovanie | Môže sa priblížiť k 10–15 MPa | Vysoko vystužené alebo ťažko vyplňovateľné konštrukcie |
| Pokrytie počiatočného nabitia | Často okolo 50 – 90 % projektovanej plochy dutiny | Požadovaný tok materiálu a orientácia vlákna |
| Doba vytvrdzovania / udržiavania tlaku | Často okolo 60-180 sekúnd | Živicový systém, hrúbka a teplota formy |
Tieto hodnoty poskytujú užitočné počiatočné okno, ale konečná výrobná receptúra by mala byť vyvinutá s použitím odporúčaní pre spracovanie vybraného dodávateľa SMC a overená formovacími skúškami.
Príliš rýchle zatváranie po kontakte môže agresívne pohybovať vláknami, zachytávať vzduch a vytvárať nadmerné záblesky. Príliš pomalé zatváranie môže umožniť, aby živica začala vytvrdzovať skôr, ako budú vzdialené rebrá alebo rohy úplne vyplnené. Moderné lisy SMC preto potrebujú presné ovládanie oboch polohu a tlak počas cyklu zatvárania.
Požiadavky na dizajn formy SMC a hydraulický lis
Lis a formu treba považovať za jeden systém. Výber lisu SMC len podľa nominálnej tonáže nestačí, pretože rozmery dosky, denné svetlo, zdvih, tuhosť konštrukcie, rovnobežnosť, rýchlosť zatvárania a usporiadanie ohrevu môžu byť rovnako dôležité.
Výpočet požadovanej tonáže lisu
Základný výpočet lisovacej sily začína projektovanou lisovacou plochou a požadovaným lisovacím tlakom.
Napríklad, ak je plocha projektovanej časti 2 000 cm² a proces vyžaduje lisovací tlak 10 MPa, teoretická sila je približne 2 000 kN, čo je približne 204 metrických ton.
Produkčný lis by mal normálne zahŕňať primeranú inžiniersku rezervu, aby sa zohľadnili variácie procesu, nakladanie do formy, zadržiavanie bleskov, rozloženie zaťaženia a budúca optimalizácia.
Tlačové špecifikácie, ktoré je potrebné skontrolovať
- Rozmery dosky: stopa formy by mala byť primerane podporovaná.
- denné svetlo: je potrebný dostatočný otvor pre formu, ejektorový systém a zariadenie na manipuláciu s dielmi.
- zdvih: lis musí dosiahnuť požadované polohy nakladania, zatvárania a vyhadzovania.
- Paralelnosť dosky: dôležité pre veľké formy a komponenty s prísnou kontrolou hrúbky.
- Nízkorýchlostné ovládanie zatvárania: potrebné pre riadený tok SMC.
- Presnosť tlaku: zlepšuje opakovateľnosť počas fázy vytvrdzovania.
- Ovládanie kúrenia: stabilná teplota formy znižuje nerovnomerný tok a vytvrdzovanie.
- Skladovanie receptov: užitočné, keď jeden lis vyrába viacero komponentov SMC.
- Rozhranie automatizácie: dôležité pre robotizované nakladanie, vykladanie a veľkosériovú výrobu.
Priority dizajnu foriem
Návrh formy SMC by mal začať s očakávaným vzorom nabitia a dráhou toku. Cieľom je vyplniť celú dutinu skôr, ako dôjde k nadmernému vytvrdzovaniu, pričom sa zabráni zbytočnému pohybu vlákna.
Vetranie by malo byť umiestnené v blízkosti očakávaných oblastí konečného plnenia, aby zachytený vzduch mohol uniknúť bez nadmernej straty živice alebo vlákien. Flash plochy a strihové hrany musia kontrolovať materiál na deliacej čiare, zatiaľ čo vykurovacie okruhy by mali udržiavať primerane rovnomernú povrchovú teplotu naprieč formou.
Osobitnú pozornosť si zaslúžia hlboké rebrá, výstupky a úzke dutiny. Ak sú tieto prvky na konci dlhej dráhy toku, materiál môže gélovať skôr, ako sa úplne naplní. Vložky musia byť tiež umiestnené dostatočne bezpečne, aby odolávali pohybu, keď sa tlak lisu zvyšuje a SMC ich obteká.
Kontrolný zoznam SMC Tooling Review
- Hmotnosť nabitia a počiatočná poloha nabitia
- Maximálna vzdialenosť toku materiálu
- Miesta vetrania a hĺbka vetrania
- Flash stav pôdy
- Rozloženie teploty formy
- Výplň rebier a nálitkov
- Vložiť umiestnenie a uchovanie
- Rozloženie vyhadzovania
- Prístupnosť deliacej čiary pre údržbu
- Očakávaná požiadavka na orezanie
Mechanické, tepelné a elektrické testovanie
Účelom testovania kvality SMC nie je len potvrdiť, že zmes spĺňa údajový list dodávateľa. Výrobné tímy musia overiť, či skutočný lisovaný diel spĺňa technické špecifikácie zákazníka.
Bežné kvalifikačné testy zahŕňajú ťahové skúšky podľa ASTM D638 alebo ISO 527, ohybové skúšky podľa ASTM D790 alebo ISO 178, nárazové skúšky pomocou metód, ako sú ASTM D256 alebo ISO 179, a skúšky tepelnej deformácie podľa ASTM D648 alebo ISO 75.
SMC elektrickej kvality môže navyše vyžadovať dielektrickú pevnosť, izolačný odpor, oblúkový odpor alebo iné elektrické testy. ASTM D149 sa bežne uvádza pre dielektrickú pevnosť, zatiaľ čo ASTM D257 sa môže použiť pre objemový a povrchový odpor.
Tepelná analýza, ako je DSC a DMA, môže pomôcť overiť správanie pri vytvrdzovaní a teplotne závislé vlastnosti materiálu. Vonkajšie časti môžu tiež vyžadovať vystavenie UV žiareniu, zrýchlené zvetrávanie, úpravu vlhkosti alebo tepelné cykly.
Bežné chyby SMC a ako ich riešiť
Poruchy SMC majú zvyčajne viac možných príčin. Efektívne riešenie problémov preto vyžaduje, aby výrobcovia spoločne skontrolovali materiál, formu, teplotu a profil lisu.
| Defekt | Časté príčiny | Typické nápravné opatrenia |
|---|---|---|
| Pórovitosť / vnútorné dutiny | Zachytený vzduch, nedostatočné vetranie, nevhodné umiestnenie náplne, nedostatočná konsolidácia | Skontrolujte odvzdušňovanie, priebeh plnenia, uzatvárací profil a nárast tlaku |
| Krátka výplň | Nedostatočná náplň, nadmerná dĺžka toku, predčasné vytvrdnutie, nízka teplota formy v niektorých oblastiach | Potvrďte hmotnosť náplne, zmeňte polohu náplne a skontrolujte teplotu a tlak v prietokovej fáze |
| Nadmerný blesk | Príliš veľa materiálu, nadmerný lisovací tlak, nedostatočná upínacia sila, opotrebovanie formy | Skontrolujte hmotnosť náplne, požadovanú silu, deliace plochy a rovnobežnosť dosky |
| Separácia vlákien | Nadmerný prietok alebo príliš agresívna rýchlosť zatvárania | Znížte prietokovú vzdialenosť a optimalizujte fázu pomalého zatvárania |
| Pľuzgiere | Zachytený plyn, neúplné vytvrdnutie alebo zlá kontrola teploty | Skontrolujte čas vytvrdzovania, odvetrávanie a rovnomernosť teploty formy |
| Warpage | Nerovnomerné vytvrdzovanie, teplotný gradient, nerovnomerná hrúbka alebo orientácia vlákna | Zmapujte teplotu formy a skontrolujte geometriu, chladenie a prietok náplne |
| Zvlnenie povrchu | Zmrštenie, prečítanie vlákien, nestabilná teplota alebo nevhodná trieda materiálu | Skontrolujte formuláciu SMC, povrch formy, tlak a cyklus vytvrdzovania |
V prípade kritických konštrukčných dielov môžu výrobcovia použiť aj ultrazvukovú kontrolu, systémy s fázovou sústavou, rezanie alebo iné nedeštruktívne a deštruktívne kontrolné metódy na hľadanie vnútorných dutín alebo delaminácie. Optické kontrolné systémy sú čoraz užitočnejšie pre opakujúce sa povrchové defekty a kontrolu zábleskov.
Konštrukčné pokyny pre výrobu dielov SMC
Dobrý dizajn SMC by mal podporovať štrukturálny výkon aj predvídateľný kompresný tok. Kdekoľvek je to možné, inžinieri by sa mali vyhnúť náhlym zmenám hrúbky, extrémne tenkým rezom, po ktorých bezprostredne nasledujú hlboké rebrá, a izolovaným ťažkým hromadám materiálu.
Nominálne hrúbky stien okolo 2,5–5 mm sú bežné v mnohých priemyselných komponentoch SMC, hoci s vhodnými materiálmi a nástrojmi sú možné tenšie aj hrubšie konštrukcie. Postupné prechody sú preferované tam, kde sú potrebné zmeny hrúbky.
Na spoľahlivé vydanie je potrebný koncept. Pre niektoré hladké povrchy môže stačiť približne 1°, zatiaľ čo hlbšie alebo štruktúrované geometrie zvyčajne vyžadujú viac. Ostré vnútorné rohy by mali byť nahradené polomermi, aby sa zlepšil tok materiálu a trvanlivosť konštrukcie.
Rebrá by mali poskytovať tuhosť bez vytvárania zbytočného hromadenia materiálu. V prípade kozmetických povrchov môže základňa rebier približne 50–75 % hrúbky susednej steny slúžiť ako užitočný východiskový bod, ale konečná geometria by sa mala overiť podľa zvoleného systému SMC.
Vložky a spojovacie prvky
SMC môže obsahovať zalisované kovové vložky, závitové prvky a lokálne vystuženie. Vložky by mali obsahovať prvky, ktoré odolajú rotácii aj vytiahnutiu a zároveň zabránia ostrým koncentráciám napätia okolo kompozitu.
Mechanické upevňovacie prvky by mali rozložiť upínaciu silu na dostatočnú plochu. Okolo vysoko zaťažených skrutiek môžu byť potrebné podložky, lokálne vystuženie alebo tvarované prvky na rozloženie zaťaženia.
Štrukturálne lepidlá sú ďalšou široko používanou možnosťou spájania SMC s SMC, hliníkom, oceľou alebo vybranými termoplastmi. Epoxidové, polyuretánové a akrylové systémy môžu byť vhodné v závislosti od rýchlosti výroby, prevádzkovej teploty a dizajnu spoja.
Pretože vytvrdený SMC je termoset, nemožno ho jednoducho roztaviť a zvariť rovnakým spôsobom ako bežný termoplast. Ultrazvukové alebo tepelné spájanie je preto vo všeobecnosti obmedzené na špeciálne navrhnuté hybridné zostavy alebo termoplastické vložky.
Kvalita povrchu a povrchová úprava triedy A
Jedným z dôvodov, prečo SMC zostala dôležitá v automobilovom priemysle, je jej schopnosť vyrábať veľké vonkajšie panely s vysokokvalitnými lakovanými povrchmi. Dosiahnutie výsledku triedy A však závisí od celého výrobného systému.
Nízkoprofilové živicové formulácie pomáhajú kontrolovať zmršťovanie, ale leštenie formy, rovnomernosť teploty, prietok náplne a lisovací tlak tiež ovplyvňujú čítanie vlákna a zvlnenie povrchu.
Typický dokončovací proces zahŕňa:
- vizuálna kontrola pórovitosti, odhalených vlákien a povrchových defektov;
- odstránenie zábleskov a nedokonalostí okrajov;
- čistenie na odstránenie prachu, oleja a zvyškov po uvoľnení plesní;
- v prípade potreby lokálne brúsenie alebo aktivácia povrchu;
- aplikácia základného náteru kompatibilného s SMC;
- nanášanie základného a vrchného náteru;
- konečná kontrola priľnavosti a vzhľadu.
V prípade lakovaných automobilových panelov by mal byť proces povrchovej úpravy validovaný spolu s triedou SMC, pretože povrchová kontaminácia, pórovitosť a tepelná rozťažnosť môžu ovplyvniť konečný vzhľad.
Kde sa SMC používa vo výrobe?
SMC je najatraktívnejšie, keď výrobcovia potrebujú komplexnú tvarovanú geometriu spolu s odolnosťou proti korózii, elektrickou izoláciou, zníženou hmotnosťou alebo vysokou integráciou komponentov.
Automobilové a nové energetické vozidlá
Aplikácie zahŕňajú vonkajšie panely, kapoty, štrukturálne kryty, spodné štíty, kryty batérií a komponenty elektrickej ochrany. V porovnaní s oceľou môžu správne prepracované diely SMC znížiť hmotnosť a zároveň eliminovať ochranu proti korózii a kombinovať niekoľko lisovaných alebo zváraných komponentov do jedného výlisku.
Elektrické a energetické zariadenia
Elektrické skrine, rozvodné skrine, kryty meračov, časti rozvádzačov a izolačné konštrukcie profitujú z elektrického odporu materiálu a korózneho výkonu.
Železnica, námorná doprava a infraštruktúra
SMC je možné použiť na prepravné panely, kryty zariadení, úžitkové konštrukcie, prístupové kryty, komponenty káblových systémov a iné časti vystavené vlhkosti alebo koróznym podmienkam.
HVAC a priemyselné zariadenia
Veľké kryty zariadení, kryty ventilátorov a kryty strojov môžu využiť schopnosť SMC integrovať rebrá, montážne prvky, výstupky a zložité trojrozmerné povrchy do jedného lisovaného komponentu.
Škálovateľnosť nákladov a produkcie SMC
Samotná cena suroviny nie je užitočným spôsobom na porovnanie SMC s oceľou, hliníkom alebo termoplastmi. Inžinieri by mali vypočítať celkové výrobné náklady prijateľného dielu.
Cena materiálu závisí od čistej hmotnosti dielu, hmotnosti náplne, straty orezania a triedy SMC. Štrukturálne SMC s vysokým obsahom skla, formulácie spomaľujúce horenie, triedy s nízkou hustotou a systémy s uhlíkovými vláknami môžu mať veľmi rozdielnu ekonomiku.
Ďalším dôležitým faktorom je čas tlače. 90-sekundový cyklus a 180-sekundový cyklus generujú veľmi odlišný ročný výstup z toho istého formovacieho stroja. Keď sa objem výroby zvýši, automatizácia manipulácie s materiálom, nakladanie, vykladanie a orezávanie môže zlepšiť využitie a znížiť odchýlky súvisiace s operátorom.
Nástroje by sa mali amortizovať počas reálnej výroby počas celej životnosti. Ak investícia do formy a súvisiacich nástrojov stojí 200 000 USD a použije sa na výrobu 200 000 prijateľných dielov, základný príspevok na nástroj je približne 1,00 USD na diel pred zvážením údržby a opravy.
Je potrebné zahrnúť aj sekundárne operácie, ako je orezávanie, vŕtanie, lakovanie, lepenie a montáž. V mnohých priemyselných aplikáciách je jednou z hlavných výhod SMC schopnosť eliminovať niektoré z týchto následných procesov integráciou funkcií priamo do lisovaného komponentu.
Ako si vybrať výrobného dodávateľa SMC
Dodávateľský audit by mal pokrývať viac ako len tonáž tlače a uvádzanú jednotkovú cenu. Výrobcovia by mali preskúmať schopnosť dodávateľa kontrolovať materiál, nástroje, parametre lisovania a validáciu finálnej časti.
Odporúčané body hodnotenia dodávateľa
- ISO 9001, IATF 16949 alebo certifikácia kvality požadovaná zákazníkom
- Kontrola šarže a skladovateľnosti materiálu SMC
- Riadenie skladovania a zrenia
- Sledovanie tlaku, polohy, času a teploty lisu
- Údržba foriem a schopnosť vykurovacieho systému
- Podpora prototypov a pilotnej výroby
- PPAP alebo kvalifikačná schopnosť špecifická pre zákazníka
- Rozmerové a mechanické testovacie prostriedky
- Výpočet výrobnej kapacity
- Pohotovostné plány pre prestoje lisu alebo nástrojov
Udržateľnosť SMC a úvahy o konci životnosti
Bežný SMC používa zosieťovanú termosetovú matricu. Po vytvrdnutí nie je možné živicu jednoducho znovu zahriať a pretaviť rovnakým spôsobom ako polypropylén, nylon alebo iný termoplast.
Mechanická recyklácia je jednou z praktických ciest pre niektoré čisté toky odpadu SMC. Odpad môže byť rozomletý a opätovne použitý ako výplň alebo výstuž vo vybraných kompozitných aplikáciách. Tepelné spracovanie a pyrolýza môžu byť tiež technicky možné, najmä tam, kde je možné získať cennú výstuž, hoci ekonomika a miestna infraštruktúra zostávajú dôležitými obmedzeniami.
Niektoré zložené odpady možno hodnotiť aj na priemyselné spoluspracovanie, kde môžu mať hodnotu organické aj minerálne frakcie.
Pokiaľ ide o výrobné zariadenia v USA, environmentálne požiadavky závisia od skutočného systému živice a výrobného procesu. Výroba vystužených plastových kompozitov môže spadať pod platné federálne, štátne a miestne pravidlá upravujúce nebezpečné látky znečisťujúce ovzdušie, prchavé zložky, nátery a priemyselný odpad. Zariadenia by preto mali hodnotiť súlad na základe ich špecifickej formulácie a procesu SMC, a nie predpokladať, že jedno pravidlo platí identicky pre každú prevádzku.
Plánujete projekt lisovania SMC?
Výber hydraulického lisu SMC by mal začať komponentom a formou – nielen číslom tonáže.
Wuxi PengdaHZ Intelligent Equipment Co., Ltd. poskytuje hydraulické a servoriadené lisovacie riešenia pre SMC a iné kompozitné výrobné procesy.
Na úvodné hodnotenie tlače môžu výrobcovia poskytnúť:
- výkres dielu alebo 3D model;
- projektovaná oblasť formovania;
- Trieda SMC a požadovaný lisovací tlak;
- hmotnosť dielu a menovitá hrúbka;
- rozmery formy a hmotnosť formy;
- požadovaný zdvih lisu a denné svetlo;
- cieľový čas cyklu;
- ročný objem výroby;
- požiadavky na automatizáciu.
Tieto vstupy umožňujú vyhodnotiť požadované tonáž lisu, veľkosť dosky, zdvih, denné svetlo, profil rýchlosti zatvárania, riadenie tlaku a konfigurácia automatizácie pre výrobný program.
Požiadajte o hodnotenie tlače SMCČasto kladené otázky
Aké sú typické ťahové a ohybové vlastnosti SMC?
Bežné triedy polyesteru zo sklenených vlákien SMC môžu poskytovať pevnosť v ťahu v rozsahu zhruba 55 – 170 MPa a pevnosť v ohybe okolo 140 – 250 MPa. Štrukturálne formulácie môžu tieto čísla prekročiť. Skutočné konštrukčné hodnoty by mali byť vždy prevzaté z vybraného druhu materiálu a overené pomocou reprezentatívnych lisovaných dielov.
Aká teplota formy by sa mala použiť pre štandardný polyester SMC?
Približne 140–160 °C je bežným východiskovým rozsahom pre mnohé systémy SMC na báze polyesteru. Správna hodnota závisí od zloženia, hrúbky dielu, dĺžky toku a cieľového času vytvrdzovania.
Aký lisovací tlak by sa mal použiť pre SMC?
Mnohé konvenčné formulácie SMC pracujú v rozmedzí približne 3,5–10 MPa, zatiaľ čo vysoko vystužené alebo zložitejšie konštrukčné časti môžu vyžadovať vyšší tlak. Správna hodnota by mala vychádzať z pokynov dodávateľa materiálu na spracovanie a mala by byť overená počas skúšok.
Ako vypočítam požadovanú tonáž lisu SMC?
Vynásobte projektovanú oblasť lisovania požadovaným lisovacím tlakom a potom pridajte príslušnú inžiniersku rezervu. Lis sa musí skontrolovať aj na rozmery dosky, zdvih, denné svetlo, rovnobežnosť a riadenie pri nízkych otáčkach.
Ako možno znížiť pórovitosť SMC?
Skontrolujte umiestnenie náplne, miesta konečného plnenia, profil uzatvárania lisu, nárast tlaku a teplotu formy. Pórovitosť je často spôsobená skôr kombináciou zachyteného vzduchu a nevhodného správania prúdenia ako jedného izolovaného parametra.
Môže SMC dosiahnuť lakovaný povrch triedy A?
áno. Vhodné nízkoprofilové triedy SMC môžu dosiahnuť vysokokvalitné lakované povrchy, keď je správne kontrolované zloženie materiálu, leštenie formy, kontrola teploty, prietok, tlak a príprava náteru.
Ktoré normy ASTM alebo ISO sa bežne používajú pre SMC?
Typické referencie zahŕňajú ASTM D638 alebo ISO 527 pre vlastnosti v ťahu, ASTM D790 alebo ISO 178 pre vlastnosti v ohybe, ASTM D256 alebo ISO 179 pre správanie pri náraze, ASTM D648 alebo ISO 75 pre tepelnú deformáciu a ASTM D149 pre dielektrickú pevnosť.
Dá sa SMC recyklovať?
Vytvrdený SMC nie je možné pretaviť ako termoplast, ale mechanické brúsenie, použitie ako kompozitné plnivo, vybrané procesy tepelnej obnovy a priemyselné spoločné spracovanie môžu poskytnúť možnosti na konci životnosti v závislosti od typu materiálu a miestnej recyklačnej infraštruktúry.






